среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż kamienie ogrodzenia te pochodzą z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że czasem mało wprawnym ��lipiem z trudem je odróżnić.

Aczkolwiek kamienie sztachetki te są z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że czasem mało wprawnym okiem z trudem je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, bezproblemowej obróbce a także względnie atrakcyjnej odpłatności. Występują w wielu rejonach Polski – piaskowiec najłatwiej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz również w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka bądź od razu obrabia, rozparcelowuje na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz przekazuje do miejsca budowy ogrodzenie z WinyluOświęcimia na plot i furtkę sztachetowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak scementowany spoiwem piach, którego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Jak lepiszczem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapiennym. Prócz substancji zlepiających występują tam także inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się odcień głazów na plotki Winylowe na ogrodzenie i bramę ze sztachet, przybierają one wówczas przeróżne tony czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze złożone są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak sporych złóż wycina się największe bloki, wykorzystywane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane kamienie można też ciąć na sześciany o proporcjonalnych konturach, używane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Można również je dzielić przy pomocy specjalnych klinów a także dłut na cienkie, nierównych obrysów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne ogrodzenia plastikowe wykorzystuje się dodatkowo wapienie - skały osadowe, powstałe spośród uzbieranych na dnie mórz a także jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej skorup małż i ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz również mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zalecane na ogrodzenia z plastyku na ogrodzenie i bramkę sztachetowa. Nadają się jednak głównie do stosowania wewnątrz, ponieważ poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko matowieją. Wapienie wolno zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je też do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przydają się piaskowce krzemionkowe, albowiem są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru parku i naszych upodobań forma kamiennych tafel może być wieloraki – od łamanych, niesymetrycznych, aż po pionowo przyciętych prostokątów bądź kwadratów. Murki oraz ogrodzenie plastikowe na plot i furtkę ze sztachetek stawia się z skał różnorodnego zarysu, zestawionych na kamiennym lub betonowym fundamencie. O ile płot powstaje spośród fragmentów o nietypowych układach, wypada je odpowiednio łączyć tzn. tak, aby forma każdego kolejnego integrował się z uprzednim. Ażeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe szpary w środku można wypełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce a także wapienie możemy wykorzystać też do budowy schodów, kominków ogrodowych i innych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce wykorzystywane do konstrukcji ogrodzenia należą do skał mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i ujemnych temperatur migiem niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu obrastają również mchem a także wodorostami. Można temu zapobiec pokrywając pokrywę ogrodzenia Poznań bądź rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy oskrobywać zanieczyszczeń z nawierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą pozostać mocne rysy. Wyspecjalizowane firmy myją kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego polerowania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak pragniemy, aby kamienie na ogrodzeniu ekspresowo wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий