пятница, 22 апреля 2016 г.

Prawie nic dobrze nie uwydatni projektu trawnika lub rabaty jak małe żywe sztachety.

Ogromnie wysokie, albowiem ponad dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w razie potrzeby zasłania sąsiednie budynki i ulice. Żeby wykonać taki plot rośliny zasadzamy naokoło krawędzi posiadłości. Jeżeli mamy pod dostatkiem miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, która ponadto daje orzeszki. Jeśli wolimy ażeby nasze żywe ogrodzenie było bardzo wybujałe a jednocześnie wąskie to w cieniu można je uformować z brzostu pospolitego, grabu pospolitego bądź klonu. Pamiętajmy jednakże, że kiedy rośliny nas przerosną, ich przycinanie może być bardzo trudne.

Nic mocno nie zaznaczy krawędzi trawnika ewentualnie rabaty jak małe żywe plot.

W miejscu zacienionym, gdzie zarówno trawa, jak i rabaty często nie potrafią satysfakcjonująco wzrastać w określonych miejscach, niewysokie krzewy zdołają utrzymać zielone zaplecze w ryzach bądź zasłonią gołe placki ziemi. Dobrze uformowany nieduży żywopłot już sam notabene wystarczy za ozdobę ogródka. Na zielone ploty przydaje się porzeczka alpejska oraz bukszpan. Wiosna jedynie ogrodzenia kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, których się już nie redukuje), nie tak obficie jak na słońcu, ale przecież w ciemnych kącikach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią zaś przystrajają je zgrabne jabłuszka, jakie można wykorzystać na przetwory.

Niskie czy tez postawne roślinne ogrodzenia można otrzymać z odmian zimozielonych.

Na nieszczęście, rośliny z tej klasy często są znacznie bardziej kosztowne niż krzewy liściaste. Z nich najlepiej wytrzymuje cień cis pospolity. Na ogól szeroko się rozrasta i należny go obcinać, mimo to jego przemianę Cis wolno odłożyć samopas.Powinien się w mgnieniu oka kiełkował a ochroni filarowy zarys.

Gdyby wasz zakątek jest dosyć ciemny, wskazane jest aby roślinny parkan rozświetlić kolorowymi kropkami. Poniektórego z cienioznośnych modelów maja klasie o złotawych albo tęczowych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr zwykły Aureum zasną dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawdziwość ich jasne barwy są najbardziej przystępne w słońcu, aliści nawet w śladzie liście pozostają dosyć jasne, niemal oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий