понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe ogrodzenie albo mówiąc wprost żywopłot

Żywe ogrodzenie czyli żywoplot


Żywopłoty z reguły pełnia funkcje ogrodzenia, niemniej częstokroć służą także za dekoracje. W większości wypadków takie ogrodzenie PVC sadzi się w nasłonecznionych miejscach, w których błyskawicznie wzrastają oraz silnie się zagęszczają. Wiele szyku maja również takie żywe ogrodzenia, które prowadza poprzez osłonięte zakamarki parku. Ciemna zieleń liści z transparentna tu i ówdzie gmatwanina witek ewentualnie kwiatami aranżują zajmujące spojrzenie obrazy, natomiast orzeźwiająca wilgotność, bijąca od pogrążonej w mroku ziemi , sprawia że nawet krótki spacer obok takiego płotu uspokaja i relaksuje.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, wypada wziąć pod uwagę role takiego parkanu, warunki jakie są w ogrodzie, a także nasze upodobania i czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o naturalnym pokroju same wzrastają, nierzadko również bujnie rozkwitają, jednakże chcą tez wiele miejsca. Geometryczne lub fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenie Winylowe zdołają być bardzo wysmukłe, lecz należny je cyklicznie obcinać oraz raczej nie rozkwitają. Nie bez wpływu są również koszty zakupu roślin na parkan.Jest wobec tego nad czym się myśleć, gdyż takie ogrodzenie tworzy się na długi okres czasu, niekiedy nawet na pokolenia.


Na ogól zadowalający jest rosnący parkan o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr zwykły, ogromnie popularny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on dużo walorów:
•jest mało wymagający,
•odpowiednio toleruje susze,
•szybko kiełkuje,
•regularnie podcinany porządnie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. na naszym wybrzeżu, nie traci zima liści, i nawet jeśli je zgubi, to i tak gęstwina jego witek tworzy niedostępny dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr można zamienić z irga połyskująca - jesienią bajecznie się przebarwia na rożne kolory żółci, brązu a także czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe parkany nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się pożytecznymi roślinami polecamy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją kształtować wyłącznie od strony ogrodu, a cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, aby owocowały.


Niezwykle wysokie, bowiem ponad dwumetrowe ogrodzenia z plastyku stanowi barierę nie do pokonania, natomiast w razie potrzeby zacienia pobliskie budynki i ulice. Żeby wykonać taki plot rośliny sadzimy dookoła granic posiadłości. Jeśli mamy dosyć miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo daje orzechy. Gdy chcemy żeby nasze żywe plot było niezwykle wysokie a zarazem wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego ewentualnie klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze jak rośliny nas przerosną, ich obcinanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий